Office of Conservation

Directory

REPORT AN EMERGENCY

 

 

Executive Division

Richard P. Ieyoub Commissioner (225) 342-5500
Gary P. Ross Assistant Commissioner (225) 342-5560
John Adams Attorney Supervisor (225) 342-7889
Jonathan Rice Attorney (225) 342-9660
Jennifer Boyt Administrative Assistant (225) 342-5500
Kay O'Brien Executive Staff Officer (225) 342-5510
  Receptionist (225) 342-5540

 

Engineering Administrative Division

R. Todd Keating Director (225) 342-5544
Lisa Kursevich Administrative Assistant (225) 342-5544
Bill Blaik Engineer (225) 342-6293
  Engineering Fax (225) 342-2584
PERMITS & RESERVOIR SECTION Fax (225) 342-8701
Carrie Wiebelt Manager (225) 342-9380
  Petroleum Analyst Supervisor (225) 342-5638
Russell McGee Petroleum Analyst Advanced (225) 342-4440
Paula Chaney Mineral Production Analyst (225) 342-5592
  Mineral Production Analyst (225) 342-5830
Patricia Wells Mineral Production Supervisor (225) 342-5551
Anthony Mele Mineral Production Analyst (225) 342-5551
PRODUCTION AUDIT SECTION Fax (225) 342-2584
Becky Henry Mineral Production Manager (225) 342-5530
South Louisiana Unit (Lafayette District)    
Linda Miller Mineral Production Supervisor (225) 342-5499
Sharron Allement Mineral Production Specialist (225) 342-5532
Christina Normand Mineral Production Specialist (225) 342-7763
Bettina Black Mineral Production Analyst (225) 342-5494
  Mineral Production Analyst (225) 342-7879
Northeast Louisiana Unit (Monroe District & Transportation)    
Lisa Babin Mineral Production Specialist (225) 342-5479
Clay Arceneaux Mineral Production Specialist (225) 342-5488
Karen Montgomery Mineral Production Analyst (225) 342-5537
  Mineral Production Analyst (225) 342-7813
Northwest Louisiana Unit (Shreveport District)    
Stacie Massey Mineral Production Supervisor (225) 342-5489
Roger Price Mineral Production Specialist (225) 342-7464
Lorraine Gedric Mineral Production Analyst (225) 342-5475
Theresa Moreau Mineral Production Analyst (225) 342-7576
Anthony Danna Mineral Production Analyst (225) 342-5591

 

Engineering Regulatory Division

J. Brent Campbell Director (225) 342-4505
Angel Covington Administrative Coordinator (225) 342-6986
INSPECTION & ENFORCEMENT    
Gavin Broussard Manager (225) 342-5513
James Magee Engineer (225) 342-6392
  Petroleum Analyst Advanced (225) 342-5548
Dicie Dupont Engineer Intern (225) 219-9860
  Conservation Program Manager (225) 342-4093
OILFILED SITE RESTORATION PROGRAM    
Matt Simon Manager (225) 342-6089
Casandra Parker Petroleum Analyst Advanced (225) 342-6105
DISTRICT OFFICES    
Pat Molbert Lafayette District Manager (337) 262-5777
  Lafayette District Directory  
Jim York Monroe District Manager (318) 362-3111
  Monroe District Directory  
Jackie Devall Shreveport District Manager (318) 676-7585
  Shreveport District Directory  

 

Environmental Division

Gary Snellgrove Director (225) 342-7222
Jolynn Reed Administrative Assistant (225) 342-8244
EXPLORATION & PRODUCTION WASTE MANAGEMENT/LEGACY SITE REMEDIATION Fax (225) 242-3505
Stephen Pennington Environmental Scientist Manager (225) 342-5562
Stephen Olivier Environmental Scientist Supervisor (225) 342-7394
Abby Grant Environmental Scientist (225) 342-7286
Jessica Stowe Environmental Scientist (225) 342-7334
Jamie Love Geologist Supervisor (225) 342-7213
Chris Delmar Geologist (225) 342-3019
Morgan Pellegran Geologist (225) 342-5724
GROUND WATER RESOURCES PROGRAM Fax (225) 242-3505
Robert "Bob" Romero Manager (225) 342-8242
Matthew Reonas Education & Marketing Representative (225) 342-1496
  Engineer Intern (225) 342-5718
Teri Tharp Environmental Impact Specialist (225) 342-5528

 

Geological Division

David P. Elfert Director (225) 342-5501
  Fax (225) 342-8199
WESTERN LOUISIANA OIL & GAS FIELDS AND ORDERS MANAGEMENT SECTION  
Heath Borden Geologist Supervisor (225) 342-5520
Marci D. Mallory Geologist 3 (225) 342-5523
Marcia Vice Paralegal 2 (225) 342-7488
EASTERN LOUISIANA OIL & GAS FIELDS AND DIGITAL MAPPING/LOG FILE SECTIONS  
Harold "Chip" LeBlanc Geologist Supervisor (225) 342-5545
Justin Haynes Geologist 3

(225) 342-3335

Michael Williams Land Specialist 4 (225) 342-8237
Martha James Land Specialist 3 (225) 342-5557
PROGRAMMATIC SUPPORT AND SPECIAL PROJECTS SECTION  
Reid W. Bohlinger Geologist DCL (225) 342-0362

 

Injection & Mining Division

Stephen Lee Director (225) 342-5569
Myra Stewart Receptionist/ Administrative Coordinator (225) 342-5515
  Geologist DCL (225) 342-5561
Email Fax (225) 342-3094
AUDIT SUPPORT SECTION    
Gloria Roscoe Mineral Production Supervisor (225) 342-5565
Brian Mascari Mineral Production Specialist (225) 342-5517
ENFORCEMENT SECTION    
Pierre Catrou Geologist Supervisor (225) 342-5567
Seth Henderson Environmental Impact Manager (225) 342-2492
Pete Bradford Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
William Carnes Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Rex Darden Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Sarah Hitchcock Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
William "Billy" Jones Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Jules "Kevin" Sonnier Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
ENGINEERING SECTION    
Kellie McNamara Manager (225) 342-5561
Katie Robinson Petroleum Analyst Supervisor (225) 342-5582
Matt Aranyosi Engineer (225) 342-7198
Jeffery Miller Petroleum Analyst Advanced (225) 342-5587
Jorge Pacheco Engineer Intern (225) 342-5583
Addie Roberts Engineer Technician (225) 342-6695
Holton Hinchliffe Engineer Intern (225) 342-8936
Dustin Ward Engineer Technician (225) 342-2305
GEOLOGICAL SECTION    
Corey Shircliff Geologist Supervisor (225) 342-5586
Melissa Ashour Geologist (225) 342-5526
Crystal Dunn Geologist (225) 342-9054
Andre Benoit Geologist (225) 342-4286
Kathy McGillis Geologist (225) 342-8931
  Geologist (225) 342-5586
SURFACE MINING SECTION    
Abby Alkire Geologist Supervisor (225) 342-5588
Danielle Duhe Geologist DCL (225) 342-7231
Luzma Mata de Leder Geologist (225) 342-5584

 

Pipeline Division

Steven Giambrone Director (225) 342-2989
Twana Bowman Administrative Assistant (225) 342-9035
Michael Peikert Assistant Director (225) 219-3799
Jessica Schexnayder Administrative Coordinator (225) 342-5505
PIPELINE SAFETY - SOUTHERN SECTION    
Mark Browning Manager (225) 342-9137
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Southeast Group    
Mark Champagne Conservation Program Manager (225) 342-5505
Christana Goff Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Greg Galle Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Sarah Kreitzer Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Southwest Group    
Wayne Leger Conservation Program Manager (225) 342-5505
Eric Duplantis Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Shirmer Durio Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Kerry Snellgrove Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Southcentral Group    
Troy Laurent Conservation Program Manager (225) 342-5505
Melvin Stewart Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Josh Musso Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
PIPELINE SAFETY - NORTHERN SECTION    
Andrew Wascom Manager (225) 342-3467
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Northeast Group    
Ronald Day Conservation Program Manager (225) 342-5505
David Burket Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Suzanne Laird Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Northwest Group    
James Burns Conservation Program Manager (225) 342-5505
Jason Cole Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Taylor Thomas Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Special Projects    
Jacques Rotolo Engineer Tech DCL (225) 342-5505
Jeremy Jeffery Engineer (225) 342-5505
Thien Le Engineer (225) 342-5505
Mitchell Buffington Engineer (225) 342-5505
PIPELINE OPERATIONS    
Kwanyatte "Kay" Hampton Engineer (225) 342-9666