Office of Conservation

Directory

REPORT AN EMERGENCY

 

 

 Executive Division

Richard P. Ieyoub Commissioner (225) 342-5500
Gary P. Ross Assistant Commissioner (225) 342-5560
John Adams Attorney Supervisor (225) 342-7889
Jonathan Rice Attorney (225) 342-9660
Debby Wells Administrative Assistant (225) 342-5500
Kay O'Brien Executive Staff Officer (225) 342-5510
  Receptionist (225) 342-5540

 

 Engineering Administrative Division

R. Todd Keating Director (225) 342-5544
Lisa Kursevich Administrative Assistant (225) 342-5544
Bill Blaik Engineer (225) 342-6293
  Engineering Fax (225) 342-2584
PERMITS & RESERVOIR SECTION Fax (225) 342-8701
Jeff Wells Petroleum Anaylst Manager (225) 342-5638
Carrie Wiebelt Petroleum Anaylst Supervisor (225) 342-9380
Russell McGee Petroleum Anaylst Advanced (225) 342-4440
Paula Chaney Mineral Production Analyst (225) 342-5592
Debra Persick Mineral Production Analyst (225) 342-5830
Patricia Wells Mineral Production Supervisor (225) 342-5551
Anthony Mele Mineral Production Analyst (225) 342-5551
PRODUCTION AUDIT SECTION Fax (225) 342-2584
Becky Henry Mineral Production Manager (225) 342-5530
South Louisiana Unit (Lafayette District)    
Linda Miller Mineral Production Supervisor (225) 342-5499
Sharron Allement Mineral Production Specialist (225) 342-5532
Christina Normand Mineral Production Specialist (225) 342-7763
Bettina Black Mineral Production Analyst (225) 342-5494
  Mineral Production Analyst (225) 342-7879
Northeast Louisiana Unit (Monroe District & Transportation)    
Lisa Babin Mineral Production Specialist (225) 342-5479
Clay Arceneaux Mineral Production Specialist (225) 342-5488
Karen Montgomery Mineral Production Analyst (225) 342-5537
  Mineral Production Analyst (225) 342-7813
Northwest Louisiana Unit (Shreveport District)    
Stacie Massey Mineral Production Supervisor (225) 342-5489
Roger Price Mineral Production Specialist (225) 342-7464
Lorraine Gedric Mineral Production Analyst (225) 342-5475
Theresa Moreau Mineral Production Analyst (225) 342-7576
Mineral Production Analyst (225) 342-5591

 

 Engineering Regulatory Division

J. Brent Campbell Director (225) 342-4505
Angel Covington Administrative Coordinator (225) 342-6986
ENFORCEMENT & UNDERWATER OBSTRUCTION REMOVAL    
  Manager (225) 342-5548
James Magee Engineer (225) 342-6392
Gavin Broussard Petroleum Anaylst Advanced (225) 342-5513
  Petroleum Anaylst Advanced (225) 342-9860
  Conservation Program Manager (225) 342-4093
OILFILED SITE RESTORATION PROGRAM    
Matt Simon Manager (225) 342-6089
Casandra Parker Petroleum Analyst Advanced (225) 342-6105
DISTRICT OFFICES    
Pat Molbert Lafayette District Manager (337) 262-5777
  Lafayette District Directory  
Jim York Monroe District Manager (318) 362-3111
  Monroe District Directory  
Jackie Devall Shreveport District Manager (318) 676-7585
  Shreveport District Directory  

 

 Environmental Division

Gary Snellgrove Director (225) 342-7222
Jolynn Reed Administrative Assistant (225) 342-8244
EXPLORATION & PRODUCTION WASTE MANAGEMENT/LEGACY SITE REMEDIATION Fax (225) 242-3505
Stephen Pennington Environmental Scientist Manager (225) 342-5562
Stephen Olivier Environmental Scientist Supervisor (225) 342-7394
Daryl Williams Environmental Scientist (225) 342-7286
Sarah Benson Environmental Scientist (225) 342-7334
Jamie Love Geologist Supervisor (225) 342-7213
Chris Delmar Geologist (225) 342-3019
GROUND WATER RESOURCES PROGRAM Fax (225) 242-3505
Robert "Bob" Romero Manager (225) 342-8242
Matthew Reonas Education & Marketing Representative (225) 342-1496
Matthew Benoit Engineer Intern (225) 342-5718
Teri Tharp Environmental Impact Specialist (225) 342-5528
  Environmental Impact Specialist (225) 342-5724
Robert Frischhertz Geologist (225) 219-0772

 

 Geological Division

David Elfert Director (225) 342-5501
  Fax (225) 342-8199
UNITIZATION & DIGITAL MAPPING SECTION    
Chip LeBlanc Section Supervisor (225) 342-5545
  District Geologist (225) 342-5523
Mike Williams Senior GIS Analyst (225) 342-8237
ORDERS MANAGEMENT SECTION    
Pam LeBlanc Section Supervisor (225) 342-5520
Reid Bohlinger District Geologist (225) 342-0362
Marcia Vice Orders Management Paralegal (225) 342-7488
CUSTOMER ASSISTANCE & WELL LOG MANAGEMENT SECTION    
  District Geologist/Section Supervisor (225) 342-3335
Marty James GIS Analyst/Well Log File Assistant (225) 342-5557

 

 Injection & Mining Division

Stephen Lee Director (225) 342-5569
Myra Stewart Receptionist/ Administrative Coordinator (225) 342-5515
Email Fax (225) 342-3094
AUDIT SUPPORT SECTION    
Brian Mascari Mineral Production Specialist (225) 342-5517
Gloria Roscoe Mineral Production Specialist (225) 342-5565
ENFORCEMENT SECTION    
Pierre Catrou Geologist Supervisor (225) 342-5567
Seth Henderson Environmental Impact Manager (225) 342-2492
Pete Bradford Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
William Carnes Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Rex Darden Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Sarah Hitchcock Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
William "Billy" Jones Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
Jules "Kevin" Sonnier Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5515
ENGINEERING SECTION    
Kellie McNamara Manager (225) 342-5561
  Engineer Supervisor (225) 342-7198
Jeffery Miller Petroleum Analyst Advanced (225) 342-5587
Kwanyatte "Kay" Hampton Petroleum Analyst Advanced (225) 342-8936
Jorge Pacheco Engineer Intern (225) 342-5583
Katie Robinson Petroleum Analyst Supervisor (225) 342-5582
Bradley Russell Engineer Intern (225) 342-6695
GEOLOGICAL SECTION    
Teresa Rougon Geologist DCL (225) 342-5561
Melissa Ashour Geologist (225) 342-5526
Crystal Dunn Geologist (225) 342-9054
Heath Borden Geologist Supervisor (225) 342-8639
Brad Bourgoyne Geologist (225) 342-4286
Kathy McGillis Geologist (225) 342-8931
Corey Shircliff Geologist (225) 342-5586
SURFACE MINING SECTION    
Abby Alkire Geologist Supervisor (225) 342-5588
Danielle Duhe Geologist (225) 342-7231
Luzma Mata de Leder Geologist (225) 342-5584

 

 Pipeline Division

Steven Giambrone Director (225) 342-2989
Michael Peikert Assistant Director (225) 219-3799
Twana Bowman Administrative Assistant (225) 342-9035
Jessica Schexnayder Administrative Coordinator (225) 342-5505
     
PIPELINE SAFETY - SOUTHERN SECTION    
Mark Browning Manager (225) 342-9137
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Southeast Group    
Mark Champagne Conservation Program Manager (225) 342-5505
  Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Sarah Kreitzer Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Melvin Stewart Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Southwest Group    
Wayne Leger Conservation Program Manager (225) 342-5505
Troy Laurent Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Shirmer Durio Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Kerry Snellgrove Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
PIPELINE SAFETY - NORTHERN SECTION    
Andrew Wascom Manager (225) 342-3467
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Northeast Group    
Ronald Day Conservation Program Manager (225) 342-5505
David Burket Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Suzanne Laird Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Northwest Group    
James Burns Conservation Program Manager (225) 342-5505
Jason Cole Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Taylor Thomas Conservation Enforcement Specialist (225) 342-5505
Gas Safety/ Gas Transmission/ Hazardous Liqud - Special Projects    
Jacques Rotolo Engineer Tech DCL (225) 342-5505
Austin Pasch Engineer (225) 342-5505
Thien Le Engineer (225) 342-5505
Mitchell Buffington Engineer (225) 342-5505
PIPELINE OPERATIONS    
  Engineer (225) 342-9666